80. rocznica agresji ZSRR na Polskę – apel uczniów Zespołu Szkół w Karlinie
17 / 09 / 2019 | Michał | wyświetleń: 423

17 września 1939 roku około drugiej w nocy armia sowiecka wdarła się w granice Rzeczypospolitej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji.


Armia Czerwona, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, rozpoczęła rozbiór osamotnionej Polski. Pierwotny scenariusz agresji radzieckiej zakładał nie tylko podział państwa polskiego, ale też nie wykluczał ustanowienia na ziemiach pomiędzy Wisłą a Bugiem Polskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi". W wyniku tych działań Armia Czerwona  dopuściła się licznych mordów, zarówno na jeńcach wojennych a także na ludności cywilnej.


Aby uczcić pamięć walczących i poległych podczas tych tragicznych wydarzeń uczniowie karlińskiego Zespołu Szkół na uroczystym apelu zaprezentowali zarys historyczny aktu rozbioru i okupacji Polski.


Wyjątkowym gościem zaproszonym przez władze szkoły na obchody upamiętnienia ofiar sowieckiej napaści była p. Zofia Stańczyk córka polskiego żołnierza biorącego czynny udział w II wojnie światowej - mieszkańca Karlina Jana Tyszera. Pani Zofia opowiedziała zgromadzonej młodzieży o trudnym wówczas życiu codziennym oraz o zmaganiach jej ojca, który brał udział m.in  w bitwie pod Monte Cassino.


Podczas apelu wyświetlony został film animowany „Niezwyciężeni” pokazujący walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.

www.niezwyciezeni-film.pl/movie

 

Bilans strat narodu polskiego pod okupacją sowiecką do dnia dzisiejszego nie został zamknięty. Naszym zadaniem jest przekazywanie następnym pokoleniom prawdy historycznej zachowując jedocześnie pamięć o wszystkich walczących i wymordowanych pod stalinowskim jarzmem. Powinniśmy być dumni z daru jakim jest WOLNOŚĆ.


grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ